کریر جاده ای

        کریر یا حمل کننده شخصی حقیقی یا حقوقی است که وظیفه حمل و نقل فیزیکی کالا را بر عهده دارد و در واقع شخصی حقیقی یا حقوقی است است که قراردادی را به عنوان حمل کالا با فرستنده می بندد . این شخص ممکن است از صاحبان وسیله حمل و نقل یا از اجاره کنندگان آن باشد . تمام مسئولیت های حمل بار بر عهده کریر (CARRIER) است .از مهمترین اسناد کریر میتوان به راهنامه CMR و کارنه تیر TIR CARNET  کرد.

          در گذشته حمل و نقل بین المللی کالا بین کشورها با نوعی ناهماهنگی صورت می گرفت و هر کشوری بر طبق قوانین خود عمل کرد . این امر باعث بروز مشکلاتی در حمل بارها شده بود .  در سال 1959 موافقت نامه ای زیر نظر شورای گمرکی مطرح و امضاء شد و به موجب این موافقت نامه بسیاری از مشکلات حمل و نقل بین المللی پایان یافت.

واردات زمینی از گرجستان

گرجستان کشوری است که در منطقهٔ قفقاز اوراسیا واقع شده و بزرگترین شهر و پایتخت آن شهر تفلیس است.
گرجستان یکی از کشورهایی است که در هر دو قارهٔ اروپا و آسیا قرار داشته و یکی از اهداف مقامات سیاسی تفلیس پایتخت گرجستان، عضویت در اتحادیه اروپا و ناتو است؛ که گرجستان در حال حاضر عضو ناظر در اتحادیه اروپا و ناتو می‌باشد و همکاری‌های زیادی با این دو سازمان دارند لازم است ذکر شود که کلیه قوانین گرجستان مانند قوانین اتحادیه اروپا است.کالاهای وارداتی ایران از گرجستان در سال، در حدود چهل میلیون دلار برآورد شده است که شامل انواع : محصولات چوب از جمله چوب راش گرجستان – فرومنگنز – گردو تازه و خشک شده – تراکتور – ماشین آلات تراش فلزات – ضایعات آهن – تیرآهن جهت ساخت و ساز و …. بوده است.