حمل ریلی

باتوجه به اینکه کشورهای مشترک المنافع یکی از مهمترین بازارهای صادراتی کشورمان محسوب میشوند, تحقق این قرارداد و تفاهم منعقده میتواند در سرعت صادرات غیرنفتی و کسب درآمد ارزی برای تجار کشورمان نقش مهمی ایفا نماید.

موقعیت جغرافیایی ممتاز بین المللی جمهوری اسلامی به عنوان پل ارتباطی شرق و غرب قاره کهن و پرجمعیت آسیا، دسترسی به آب های آزاد و همسایگی با کشورهای نسبتا بزرگ و پرجمعیت با بازار مصرف بالا فرصت مناسبی برای بهره گیری از این ظرفیت ها با ایجاد و تکمیل زیرساخت های توسعه حمل و نقل ریلی و ترانزیت کالا و ایجاد کرده است.
هم اینک کریدورهای ترانزیتی ریلی متعددی از قلمرو ایران عبور و کشورهای خاورمیانه را به مناطق مختلف آسیا و اروپا متصل می نماید که کریدور شمال – جنوب، کریدور بین المللی آسیا – اروپا، کریدور شرق – غرب و کریدور ایران – ترکمنستان – قزاقستان از آن جمله اند
با راه‌اندازی کریدور شمال – جنوب، کشورهای شمالی دریای خزر از طریق ایران به خلیج فارس راه خواهند یافت و ارتباط ایران و همچنین کشورهای جنوب و جنوب شرق آسیا هم با کشورهای شمالی دریای خزر و اروپا از این مسیر امکان پذیر خواهد شد.
شورای حمل و نقل ریلی کشورهای مشترک المنافع یا CIS در سال ۱۹۹۲ تشکیل شده و مقر آن روسیه است. اعضای این شورا با تبدیل عضویت جمهوری اسلامی ایران از ناظر به دائم، به ۱۶ عضو رسیده است که عبارتند از: ایران، روسیه ، ازبکستان، اوکراین، فنلاند، جمهوری آذربایجان، لتونی، استونی، لیتوانی، ارمنستان، قزاقستان، بلاروس، ترکمنستان، تاجیکستان، گرجستان و اتحادیه شرکت‌های ریلی.
از سال 2013 ایران عضو ناظر در شورای حمل و نقل کشورهای مشترک المنافع (CIS) بود.

خدمات حمل ریلی
انجام امورات گمرکی در گمرک کشور ورودی
اخذ مجوز حمل و نقل از سازمان حمل و نقل ریلی جمهوری اسلامی ایران
اخذ مجوز حمل و نقل ریلی از خانه گمرک ایران
انجام امورات مربوط به ردگیری واگن ها
خدمات باربری ریلی
واردات کالا از طریق ریل
تخلیه کالا
تخلیه و حمل به انبار (انبارداری رایگان به مدت 30 روز)
تخلیه در انبار
قراردادن کالا در کانتینرها در انبار
توزیع کالا در مقصد نهایی

صادرات ریلی به کشورهای CIS

ایران منبعی مناسب برای تهیه و تولید کالاهای صادراتی به کشورهایی مانند افغانستان، ترکیه ، روسیه ، چین و آسیای میانه می باشد. به دلیل اقتصادی تر بودن باربری ریلی در مقایسه با حمل جاده ای و اینکه می توان حجم بیشتری از کالا را ارسال کرد، کشورهای آسیای میانه و افغانستان مقاصد بهتری هستند.

اکسپدیتور
شرکت فروهر دریا پارس ارائه دهنده خدمات متنوع حمل با قطار در تمامی خطوط ریلی ایران، آسیای میانه (ازبکستان، تاجیکستان، قزاقستان، قرقیزستان)، کشورهای حوزه قفقاز (آذربایجان، ارمنستان، گرجستان)، افغانستان، پاکستان، ترکیه، سوریه، روسیه ، چین و همچنین کشورهای اروپای شرقی و غربی میباشد.

حمل خودرو با قطار
یکی از بصرفه ترین حمل و انتقالات در زمینه صادرات و واردات خودرو; حمل خودرو با قطار است. این شرکت با نیروهای مجرب خود می تواند خدمت حمل خودرو با قطار را به مشتریان خود ارائه مینماید.

واردات ریلی
شرکت حمل و نقل بین المللی فروهر دریای پارس در زمینه های حمل ریلی و واردات ریلی حجم قابل توجه کالا و مواد خام به ایران امادگی لازم جهت ارائه بهترین خدمات را دارد.
کالاهای وارداتی اصلی که از طریق ریل به کشور واردات میشوند:
واردات ریلی آهن، فولاد، و میله آهنی
واردات ریلی ورقه آلومنیوم، برنج، مس، و فلزات دیگر
واردات ریلی کودهای شیمیایی
واردات ریلی پنبه و نخ پنبه
واردات ریلی ماشین آلات صنعتی
واردات ریلی مواد غذایی مانند برنج، گندم، ذرت
واردات ریلی سولفور و محصولات مشابه
کشورهای مبدا واردات از طریق ریل
آسیای میانه (ترکمنستان، ازبکستان، قزاقستان، تاجیکستان و قرقیزستان)، چین ، روسیه و اکراین از طریق مرز سرخس
ترکیه از طریق مرز رازی و کشورهای اروپایی دیگر که دارای خط ریلی مشترک با ترکیه هستند
پاکستان از طریق مرز میرجاوه
مرز آذربایجان و آستانا ( آستارا )

صادرات ریلی ایران منبعی مناسب برای تهیه و تولید کالاهای صادراتی به کشورهایی مانند افغانستان، ترکیه ، روسیه ، چین و آسیای میانه می باشد. به دلیل اقتصادی تر بودن باربری ریلی در مقایسه با حمل جاده ای و اینکه می توان حجم بیشتری از کالا را ارسال کرد، کشورهای آسیای میانه و افغانستان مقاصد بهتری هستند